Artykuły z kategorii

Inicjatywy, projekty, organizacje pozarządowe

Zdrowie, Polityka Społeczna i Środowisko

Turystyka i promocja regionu

Firma Wizz Air ogłosiła uruchomienie nowego połączenia z lotniska Olsztyn Mazury do Oslo Torp. Nowe połączenie zacznie działać 20 maja 2017 roku. Loty...

Projekt „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego”  korzysta z dofinansowania w kwocie 6.717.920 PLN pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Łączna wartość projektu z uwzględnieniem wkładu własnego pochodzącego ze środków budżetu Miasta Olsztyna wynosi 8.397.400 PLN.

Celem realizacji  projektu jest podniesienie jakości, dostępności oraz efektywności świadczonych usług medycznych oraz wzrost bezpieczeństwa i ochrona zdrowia matki i dziecka w czasie, przed i po jego urodzeniu w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztyniew roku 2016.

Określone powyżej cele osiągnięte zostaną poprzez realizację celów cząstkowych:

• Realizacja badań profilaktyki zdrowotnej – wzrost bezpieczeństwa matki i dziecka;
  • Modernizacja oddziałów
  • Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego;
  • Promocja zdrowia:
    • promowanie zdrowego trybu życia młodych kobiet / matek,
    • szerzenie wiedzy na temat bezpiecznej ciąży,

Projekt zostanie zakończony w kwietniu 2016 roku.

Poprzez fundusze EOG i fundusze norweskie, Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyczyniają się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmacniania relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. Trzy państwa ściśle współpracują z UE na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG). W okresie 2009–2014 wartość funduszy EOG i funduszy norweskich wynosi 1,79 miliarda euro. Norwegia zapewnia około 97% łącznego finansowania. Fundusze są dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i szkół wyższych, sektora publicznego i sektora prywatnego w 12 nowoprzyjętych państwach członkowskich UE oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii. W ich ramach ma miejsce szeroka współpraca z podmiotami z państw darczyńców, a przedsięwzięcia mogą być wdrażane do 2016 r. Najważniejsze obszary wsparcia obejmują ochronę środowiska i zmiany klimatyczne, badania i stypendia, społeczeństwo obywatelskie, ochronę zdrowia i wsparcie dla dzieci, równość płci, sprawiedliwość i dziedzictwo kulturowe.

Szczegóły dostępne pod adresem: