W dniach 12-22 września grupa uczniów brunszwickiego gimnazjum gościła u swoich kolegów i koleżanek w ZSO.

Podczas wizyty brali oni udział w programie przygotowanym przez koordynatora wymiany ze strony polskiej – Sabinę Wylengowską oraz opiekuna Krzysztofa Łasiewickiego.

Młodzi uczestnicy projektu poznawali nie tylko piękno przyrody naszego regionu, ale również wspólną polsko-niemiecką historię, tradycje, kulturę oraz przyrodę północnej Polski.

We wszystkich zajęciach grupa polsko-niemiecka brała wspólnie udział, np.: w grupach mieszanych układali grę miejską po mieście Elbląg, zajmowali się tematyką „Solidarność” w Gdańsku, czy uczestniczyli w lekcjach polskiego partnera wymiany.

Tematami z dziedziny historii był Zakon Krzyżacki oraz Bitwa pod Grunwaldem jaki i przedwojenny Allenstein (dzisiejszy Olsztyn). Poznając przyrodę naszego regionu młodzież zetknęła się z przyrodą Warmii na przykładzie miejscowości Gietrzwałd, Mazur – Wioska Garncarska w Kamionce i Powiśla – miejscowość Jantar.

Wspólnie spędzony czas szybko minął, ale już na wiosnę 2017 roku odbędzie się rewizyta – wtedy to nidziccy uczniowie ZSO wyjadą do Niemiec, a program dla nich przygotują niemiecki koordynator wymiany Karl-Philip Gemmer, opiekun wymiany Friederike Koch oraz uczniowie brunszwickiego Wilhelm-Gymnasium.

Do zobaczenia w Brunszwiku!!!