25 listopada 2016 roku w sali widokowej nidzickiego zamku odbył się finał XVI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Regionie im. Ludwika Ekierta. Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Nidzickiego, pana Grzegorza Napiwodzkiego. Celem działania jest propagowanie, promowanie dziedzictwa kulturowego, walorów przyrodniczo - historycznych regionu nidzickiego oraz budzenie wrażliwości i szacunku do przyrody i historii oraz do ochrony ich wartości.

Do konkursu przystąpiło 6 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu nidzickiego. Ich zadanie polegało na wykonaniu dokumentacji zdjęciowej i zebraniu informacji o wybranej postaci, instytucji lub zakładzie pracy w dziejach Ziemi Nidzickiej. Zgromadzony materiał uczniowie musieli opracować i napisać pracę oraz w ciekawej formie ją zaprezentować. Wystąpienia uczniów oceniało jury w składzie: pan Józef Kotwicki (przewodniczący), pan Patryk Kozłowski, pan Paweł Kaszuba, pan Janusz Kwiatek oraz pan Adam Płoski (nieobecny z powodu choroby, ale prace oceniał za pośrednictwem poczty elektronicznej).

Po części konkursowej zaprezentowali się uczniowie klasy III gimnazjum ZSRiO w Jagarzewie - Krzysztof Ćwiek, Michał Jaworski, Maciej Krzykowski, Oliwia Paćkowska i Paulina Sutkowska, którzy przedstawili scenkę rodzajową Misja specjalna. Celem wystąpienia było propagowanie życie bez nałogów. Uczniów przygotowały panie: Wanda Redys i Ewa Pszczółkowska. Na zakończenie wszyscy mogli posłuchać cudownego śpiewu Joanny Sarbiewskiej, uczennicy klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie.

Następnie wszystkich uczestników konkursu, ich opiekunów, gości oraz wszystkich zgromadzonych uczniów zaproszono na poczęstunek przygotowany przez uczniów klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod kierunkiem pani Katarzyny Niedzieli.

Po przerwie przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu:

I miejsce zajęła Katarzyna Pianka z ZSO, prezentująca Ferdynanda Gregoroviusa (opiekunem był pan Dariusz Lewkowicz),

II miejsce - Joanna Sarbiewska z ZSRiO, opisująca stary browar w Nidzicy (opiekun - pani Elżbieta Jabłonowska),

III miejsce - Martyna Jakubowska z ZSRiO, ukazująca Emmaus w Muszakach (opiekun - pani Elżbieta Jabłonowska).

Wyróżniono uczniów ZSZiO: Joannę Jasińską za pracę o ZS nr 1 w Nidzicy, Kamila Krajewskiego za historię o ZS nr 2 w Nidzicy (opiekunowie panie Bożena Rutkowska i Kinga Chmielińska), a także uczennicę ZSO - Julię Krajewską za przedstawienie Barbary Krajewskiej (opiekun pan Dariusz Lewkowicz).

Fundatorami nagród – tabletów i słuchawek, albumów oraz książek - byli: Bank Spółdzielczy w Nidzicy, Powiat Nidzicki, Nadleśnictwo Nidzica i Program współpracy węgiersko – polskiej. Upominki dla uczestników XVI Konkursu Wiedzy o Regionie przygotowało sołectwo wsi Jagarzewo.