W sobotę 25 marca 2017r. odbył się XXXIII Festiwal Prozy, Poezji i Piosenki Francuskiej. Festiwal od początku istnienia organizowany jest przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy przy współudziale Nidzickiego Ośrodka Kultury.

Do udziału w przeglądzie corocznie zaprasza się uzdolnioną młodzież z północno – wschodniej Polski, dając młodym ludziom niepowtarzalną okazję zaprezentowania się przed międzynarodowym jury, a zwycięskim recytatorom możliwość występu w finale Ogólnopolskiego Konkursu Prozy i Poezji Frankofońskiej in. Jerzego Lisowskiego, który również odbędzie sie w czerwcu w Nidzicy . Niewątpliwie atrakcyjnymi nagrodami dla zdobywców pierwszych miejsc w obu konkursach są wyjazdy do Francji, możliwe dzięki zaprzyjaźnionym stowarzyszeniom francuskim.

Do tegorocznego Festiwalu zgłosiło się 15 uczestników w konkursie prozy i poezji francuskiej oraz 19 wokalistów do zmagań w kategorii piosenki francuskiej.

Uczestnicy przyjechali na nidzicki festiwal z takich miast jak: Olsztyn, Suwałki, Mława, Nowe Miasto Lubawskie i Nidzica.

W kategorii prozy i poezji francuskiej – szkoły gimnazjalne - zwyciężyła Kinga Sumicka – II miejsce zajęła Katarzyna Gwizdała a III miejsce Łukasz Ojdana - wszyscy z Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących.

W kategorii prozy i poezji – szkoły ponadgimnazjalne - zwyciężyła Weronika Jałbrzykowska z III LO w Suwałkach; II miejsce zajęła Aleksandra Dulska, a III miejsce Klaudia Dankowska - obie uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego w Nidzicy.

Konkurs piosenki francuskiej wygrała Karolina Napierska z I LO w Mławie, II miejsce zajął Aleksander Maciejewski z IV LO w Olsztynie a III miejsce Oliwa Krokowska z I LO w Mławie Wyróżnienia: Natalia Cywińska z Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie oraz Katarzyna Różycka z Liceum im. Norwida w Nowym Mieście Lubawski.

Nagrodę Publiczności w konkursie piosenki otrzymała Anna Paszkowska – uczennica Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy.

Laureaci prozy i poezji szkół ponadgimnazjalnych oraz piosenki oprócz nagród rzeczowych pojadą w okresie wakacyjnym na wycieczkę do Francji.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki a zdobywcy wyróżnień i miejsc na podium cenne nagrody rzeczowe ufundowane dzięki licznemu gronu sponsorów Festiwalu a w tym roku byli nimi:

1. Starostwo Powiatowe w Nidzicy
  2. Gmina Nidzica
  3. ASSOCIATION FRANCE - POLOGNE
  4. COMITÉ DU JUMELAGE BUZANÇAIS - NIDZICA
  5. Carrefour Polska w Warszawie
  6. Bank Spółdzielczy w Nidzicy
  7. Centrum Polsko – Francuskie Cotes D’Armor Warmia i Mazury w Olsztynie
  8. Danuta Kruszlińska , Tadeusz Hinc - DREHABUD
  9. STALMOT & WOLMET Nidzica .
  10. Pan Zbigniew Prokopowicz – absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Nidzicy
  11. Stanisław Towcik , Edward Olewnik - zakład stolarski w Nidzicy
  12. Bank Spółdzielczy w Nidzicy
  13. PSS Społem w Nidzicy

Dziękujemy wszystkim sponsorom i zapraszamy za roku na XXXIV Festiwal Poezji Prozy i Piosenki Francuskiej w Nidzicy.