7 czerwca 2017r. nidzicki zamek ponownie rozbrzmiewał językiem francuski. Tego dnia do Nidzicy zawitali młodzi recytatorzy z całej Polski by zmierzyć sie w finale konkursu prozy i poezji frankofońskiej. W finale brali udział uczniowie, którzy wygrali eliminacje regionalne w Warszawie, Gdyni, Nidzicy czy Katowicach.

Patronat nad konkursem objęli: Ambasada Francji, Ambasada Kanady, Ambasada Szwajcarii, Ambasada Maroka, Ambasada Tunezji, Narodowe Centrum Kultury oraz Starostwo Powiatowe w Nidzicy.

Uczestników oceniało jury w skład którego wchodzili przedstawiciele Ambasady Francji, Uniwersytety Warszawskiego, oraz osobowości świata kultury.

Do konkursu zakwalifikowało się 14 uczestników. W wyniku przesłuchań jury wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach:

- szkoły podstawowe

I miejsce – Iza Hałaczkiewicz reprezentująca Gdynię

II miejsce – Julia Benisz z Katowic

III miejsce – Aleksandra Kutniewska z Gdyni.

- szkoły gimnazjalne

I miejsce – Maria Merchel z Gdyni

II miejsce – Kinga Sumicka z Nidzicy

III miejsce – Barbara Biesiada z Katowic

- szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce – Wernika Jałbrzykowska z Suwałk

II miejsce – Natalia Maciołek z Gdyni

III miejsce – Robert Smyczyński z Katowic

W trakcie Gali Finałowej zaprezentowali się również uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy z piosenkami francuskimi, które wykonywali niespełna dwa miesiące temu podczas Festiwalu Piosenki Francuskiej odbywającego sie od ponad trzydziestu lat w nidzickim zamku.

Zwieńczeniem Koncertu Finałowego był wspaniały recital Pani Justyny Bacz – znanej i cenionej piosenkarki, lingwistki, autorki tekstów oraz przekładów piosenki francuskiej.

Oprócz rywalizacji konkursowej uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia pięknego XIV wiecznego zamku krzyżackiego, który jest dumą Nidzicy.

Finał konkursu nie mógłby się odbyć bez licznego grona sponsorów. Głównym sponsorem Konkursu podobnie jak rok temu był Carrefour Polska ponad Bank Spółdzielczy w Nidzicy, Stalmot & Wolmet w Nidzicy, Gmina Nidzica, Pan Zbigniew Prokopowicz.

Wszyscy uczestnicy Konkursu podkreślali wyjątkową atmosferę imprezy, wysoki profesjonalizm organizatorów oraz urokliwość nidzickiego zamku w murach, którego proza i poezja francuska okraszona jakże romantyczną piosenką francuska nabierają wyjątkowego klimatu.