24 listopada 2017 roku w sali widokowej nidzickiego zamku odbył się finał XVII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Regionie im. Ludwika Ekierta pod patronatem starosty powiatu nidzickiego, pana Grzegorza Napiwodzkiego. Tematem siedemnastej edycji były: „Znane postaci, instytucje i zakłady pracy w dziejach Ziemi Nidzickiej”. Zadanie uczestników konkursu polegało na wykonaniu dokumentacji zdjęciowej i zebraniu informacji o wybranej postaci, instytucji lub zakładzie pracy w dziejach Ziemi Nidzickiej. Następnie zgromadzony materiał uczniowie musieli opracować, napisać pracę, a jej efekty zaprezentować podczas finału konkursu.

Licznie zebranych miłośników regionu - gości i publiczność przywitała pani Katarzyna Mazur, dyrektor ZSRiO w Jagarzewie. Głos zabrał także pan Lech Brzozowski, wicestarosta powiatu nidzickiego, oraz starsza wizytator Warmińsko – Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie, pani Danuta Kryszałowicz.

Finał konkursu poprowadzili uczniowie ZSRiO w Jagarzewie – Oliwia Paćkowska i Krzysztof Gostkowski. Zmagania finalistów oceniało jury w składzie: przewodniczący pan Adam Płoski - pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie, pan Janusz Kwiatek - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Nidzicy, pan Paweł Kaszuba - leśnik w Nadleśnictwie Nidzica, oraz pan Józef Kotwicki - pracownik Nidzickiego Ośrodka Kultury.

Po wystąpieniach uczestników nastąpiła przerwa, podczas której można było skosztować pysznego żurku przygotowanego przez pracowników Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie oraz napić się kawy czy herbaty i zjeść dobre ciastko serwowane przez uczniów klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod kierunkiem pani Katarzyny Niedzieli.

Po przerwie głos zabrał specjalny gość pan Krzysztof Majcher, którzy zaprezentowali wyjątkowe walory przyrodniczo – historyczno – kulturowe powiatu nidzickiego, a słowo wstępne wygłosił pan Hubert Domański.

Po burzliwych obradach komisja ogłosiła wyniki konkursu:

- I miejsce – Paulina Sutkowska, uczennica ZSRiO w Jagarzewie, opiekun – p. E. Jabłonowska;

- II miejsce – Natalia Roska, uczennica ZSZiO w Nidzicy, opiekun – p. T. Hablützel;

- III miejsce – Weronika Jaroszewska, uczennica ZSZiO w Nidzicy, opiekun – p. T. Hablützel.

Wyróżnienia otrzymały: Wiktoria Krawczyk (uczennica ZSO, opiekun p. D. Lewkowicz) oraz Martyna Wierzbicka (uczennica ZSRiO w Jagarzewie, opiekun p. E. Jabłonowska).

Wkrótce najlepsze prace znajdą się na stronie internetowej „Naszej Gazety Nidzickiej”oraz zostaną wydrukowane w papierowej wersji czasopisma. Jest duża szansa, że zostaną zamieszczone również  na internetowych stronach innych instytucji.

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Bank Spółdzielczy, Nadleśnictwo Nidzica i Stowarzyszenie Gmin Polskie Zamki Gotyckie. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, a finalistom gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy.

Uczestnicy prace konkursowe napisali na następujące tematy:

1. Wiktoria Krawczyk – „Ksiądz Jerzy Z. Otello”
  2. Weronika Jaroszewska – „Kościół i Parafia p.w. „Miłosierdzia Bożego na Sójczym Wzgórzu w Nidzicy”
  3. Natalia Roska – „Stalmot & Wolmet”
  4. Paulina Sutkowska – „Wojciech Bogumił Jastrzębowski”
  5. Martyna Wierzbicka – „Ks. dr Jan Rymkiewicz