W tym roku w konkursie wzięło udział 25 recytatorów i wokalistów z różnych miast Polski. Gościliśmy młodzież z Bartoszyc, Suwałk, Olsztyna, Nowego Miasta Lubawskiego, Ełku, Mławy, Olsztyna no i oczywiście z Nidzicy .

Od godziny 11 trwały przesłuchania uczestników prozy i poezji, od godziny 12 w szranki konkursowe stanęli wokaliści.

W obu konkursach uczestników oceniało międzynarodowe jury. W gronie jurorów zasiadali rodowici Francuzi, muzycy , romaniści osoby dla których szeroko rozumiana kultura francuska jest bliska sercu.

W jury konkursów prozy i poezji zasiadali:

Jan Horbacz- romanista – przewodniczący

Janina Wiatrowska - romanistka, pomysłodawczyni festiwalu

Andre Audebert - Stowarzyszenie Miast Bliźniaczych Buzançais – Nidzica

Bernard Moreau - Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej Nidzica – Chateauroux

Monika Zawistowska - główny specjalista ds. frankofonii, Centrum Polsko - Francuskie Cotes d'Armor w Olsztynie

Wokalistów oceniało jury w składzie:

Michał Gogolewski ze szkoły muzycznej w Mławie – przewodniczący

Lucienne Moreau - Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej Nidzica – Chateauroux

Josette Audebert - Stowarzyszenie Miast Bliźniaczych Buzançais – Nidzica

Joman Dubuc - Centrum Polsko Francuskie Cotes d'Armor

Anne Marie Szlawski - Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej Nidzica – Chateauroux

Joanna Nojszewska - zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Twój Styl"

Marcin Bąkowski - muzyk z Nidzicy

O godzinie 16.00 rozpoczął się Koncert Galowy XXXIV Festiwalu Prozy Poezji i Piosenki Francuskiej, na który przybyło wielu znamienitych gości m.in.  Grzegorz Napiwodzki - Starosta Powiatu Nidzickiego , Lech Brzozowski - wicestarosta Powiatu, Jacek Kosmala - Burmistrz Miasta Nidzica , Paweł Przybyłek - Przewodniczący Rady Miejskiej w Nidzicy , Pani Agnieszka Kardaś - wizytator Warmińsko - Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie  oraz przedstawiciele partnerów i sponsorów Festiwalu w tym Pan Bartłomiej Szymański - przedstawiciel Firmy Carrefour Polska

Koncert rozpoczął się od podziękowań, że państwa Josette i Andre  Audebert, którzy od 20 lat przyjeżdżają do Nidzicy,  są członkami jury oraz fundatorami jednej z nagród jaką jest wyjazd do Francji laureata konkursu prozy i poezji. Za zaangażowanie ,oraz wsparcie podziękowali Starosta Nidzicki Grzegorz Napiwodzki oraz Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala.

W dalszej części Koncertu Galowego wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie otrzymali drobne upominki po czym nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Nagrodę publiczności ( głosować można było podczas przesłuchań konkursowych) - zdobyła Anna Paszkowska - uczennica Gimnazjum przy ZSO w Nidzicy.

Wyniki Konkurs Prozy i Poezji:

Kategoria - szkoły podstawowe i gimnazja:

I miejsce - Kinga Sumicka ( ZSO w Nidzicy)
II miejsce - Katarzyna Gwizdała ( ZSO w Nidzicy)
III miejsce - Natalia Zawadzka ( SP nr w Mławie )

wyróżnienia:
Aleksandra Bukowska i Wiktoria Zawierucha (ZSO w Nidzicy)

kategoria - szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce - Jakub Suwiński, (ZSO w Nidzicy)

I miejsce - Klaudia Dankowska, (ZSO w Nidzicy )

III miejsce - Urszula Kamińska ( I LO w Olecku) i Jan Bielasty (ZSO w Nidzicy)

Wyniki  Konkurs Piosenki Francuskiej:

I miejsce - Aleksandra Obrębska, ( ZSO w Nidzicy )
I miejsce - Anna Paszkowska ( ZSO w Nidzicy)
III miejsce - Kacper Kuta ( IV LO w Olsztynie )

wyróżnienia:

Hiacynta Szulc ( ZS nr w Ełku) Oliwia Krokowska ( I LO w Mławie )

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe a zwycięzcy w Konkursie Prozy i Poezji (szkoły ponadgimnazjalne) oraz Konkursie Piosenki dodatkowo pojadą na wycieczki do Francji. Dodatkowo zdobywczyni II miejsca w Konkursie Prozy otrzymała wyjazd do Francji ufundowany przez Gminę Nidzica.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących przy współudziale Nidzickiego Ośrodka Kultury. Festiwal od lat wspiera szerokie grono partnerów i sponsorów którym należą sie słowa uznania i podziękowania. W tym roku byli to: Powiat Nidzicki, Gmina Nidzica, Carrefour Polska, Bank Spółdzielczy w Nidzicy, Stalmot & Wolmet Nidzica, Association France - Pologne, Comité du Jumelage Buzançais – Nidzica, Danuta Kruszlińska, Tadeusz Hinc - DREHABUD, Pan Zbigniew Prokopowicz, Panowie Stanisław Towcik, Edward Olewnik - Zakład Stolarski w Nidzicy, TADMAR, Saint - Gobain Construction Products Polska, PSS Społem w Nidzicy, Kwiaciarnia Stokrotka Pani Danuty Rzezak.