20 stycznia 2016 Grzegorz Napiwodzki Starosta Nidzicki uczestniczył w oficjalnym otwarciu portu lotniczego w Szymanach i oddaniu go do użytku pasażerskiego.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, który jest pierwszym portem lotniczym w północno-wschodniej części Polski, to przede wszystkim szansa na zwiększenie atrakcyjności regionu pod względem inwestycyjnym oraz turystycznym.

Nowa inwestycja powstała w miejscu dawnego lotniska wojskowego w Szymanach koło Szczytna. Już pod koniec lat 90-tych XX wieku i w pierwszej dekadzie XXI wieku w sezonie letnim lądowały tutaj samoloty pasażerskie m.in. z Niemiec. Następnie ruch na lotnisku był wstrzymany. Pierwsza łopata pod rozbudowę nowej infrastruktury została wbita w sierpniu 2014 roku, natomiast w połowie sierpnia 2015 roku do Urzędu Lotnictwa Cywilnego złożono wniosek o certyfikację lotniska. Ocenie podlegały m.in. wyposażenie oraz cała infrastruktura portu. 18 stycznia 2016 roku lotnisko uzyskało certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego.