Dnia 23 kwietnia 2016r. w murach nidzickiego zamku odbył się XXXII Festiwal Prozy, Poezji i Piosenki Francuskiej.

Do zmagań konkursowych przystąpiło 29 uczestników w trzech kategoriach. Uczestnikami konkursu byli uczniowie z Olsztyna, Nowego Miasta Lubawskiego, Suwałk, Ełku, Mławy i oczywiście Nidzicy.

Jako pierwsi o godz. 11.00 do rywalizacji przystąpili uczestnicy Konkursu Prozy i Poezji. Oceniało ich jury w składzie: Jan Horbacz – przewodniczący jury, Bernard Moreau z Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej z Châteauroux, Andre Audebert ze Stowarzyszenia Miast Bliźniaczych Nidzica — Buzançais, Monika Być z Centrum Polsko-Francuskiego Côtes-d'Armor Warmia i Mazury w Olsztynie.

W samo południe w szranki konkursowe stanęło 17 wokalistów w ramach Konkursu Piosenki Francuskiej. Ich również oceniało międzynarodowe jury w składzie: Maja Sznirling ze szkoły muzycznej w Olsztynie, Lucienne Moreau z Towarzystwa Przyjaźni Polsko Francuskiej z Châteauroux, Josette Audebert ze Stowarzyszenia Miast Bliźniaczych Nidzica — Buzançais, Aurelie Marc z Centrum Polsko-Francuskiego Côtes-d'Armor Warmia i Mazury w Olsztynie.

Po zmaganiach konkursowych wszyscy z niepewnością czekali na ogłoszenie wyników, które nastąpiło podczas Koncertu Galowego o godz. 15.00

Podczas Koncertu Galowego Starosta Powiatu Nidzickiego Pan Grzegorz Napiwodzki zakomunikował wszystkim zgromadzonym bardzo radosną wiadomość, iż od tego roku w Nidzicy będzie odbywał się również etap Ogólnopolski Konkursu Prozy i Poezji Frankofońskiej im. Jerzego Lisowskiego, co jest dowodem uznania wkładu i zaangażowania dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy w popularyzowanie języka francuskiego od wielu lat.

Następnie aby nie trzymać w niepewności uczestników przystąpiono do ogłoszenia wyników XXXII Festiwalu Prozy Poezji i Piosenki Francuskiej.

W kategorii szkół gimnazjalnych Konkursu Prozy i Poezji jury przyznało:

I miejsce — Klaudia Dankowska - Gimnazjum przy ZSO w Nidzicy

II miejsce — Aleksandra Bukowska - Gimnazjum przy ZSO w Nidzicy

III miejsce — Alicja Turek - Gimnazjum przy ZSO w Nidzicy

wyróżnienie Franciszek Wiśniewski - Gimnazjum przy ZSO w Nidzicy

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce — Weronika Jałbrzykowska – III LO w Suwałkach

II miejsce — Aleksandra Dulska – LO im. Wyspiańskiego w Nidzicy

III miejsce — Klaudia Purzycka – LO im. Wyspiańskiego w Nidzicy

W Konkursie Piosenki Francuskiej jury ustaliło:

I miejsce — Sylwia Lewicka – Zespół Szkół w Nowym Mieście Lubawskim

II miejsce — Natalia Cywińska – Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie

III miejsce — Wiktoria Opalińska – XI LO w Olsztynie

Wyróżnienia:

Alicja Stępka ZS nr 4 w Mławie

Paulina Stachurska III LO w Suwałkach

i Oliwia Brzozowska — najmłodsza uczestniczka konkursu Szkołą Językowa w Mławie

Nagrodę Publiczności konkursu piosenki zdobyła Ava Zuzanna Dzięgielewska Szkołą Językowa w Mławie.

Zdobywcy I miejsc we wszystkich kategoriach oprócz cennych nagród rzeczowych otrzymali tygodniowe pobyty we Francji.

Tak atrakcyjne i cenne nagrody nie byłyby możliwe bez szerokiego grona instytucji wspierających i sponsorów , którymi w tym roku byli:

Powiat Nidzicki, Urząd Miejski w Nidzicy, Comite du Jumelage Buzancais – Nidzica, Centrum Polsko – Francuskie Cotes D’Armor Warmia i Mazury w Olsztynie, Citroen Polska w Warszawie, Bank Spółdzielczy w Nidzicy, PKO BP oddział w Nidzicy, p. Danuta Kruszlińska p. Tadeusz Hinc „DREHABUD” Nidzica, Stalmot &Wolmet Nidzica, p. Stanisław Towcik p. Edward Olewnik Zakład Stolarski Nidzica, Saint - Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. ,Tadmar, Pan Zbigniew Prokopowicz, PSS „SPOŁEM” Nidzica.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i liczymy na wsparcie w latach następnych.