W środę 15 czerwca 2016r. nidzicki zamek po raz kolejny opanowała proza, poezja i piosenka francuska tym razem w skali ogólnopolskiej. Tego dnia odbył się 34 Ogólnopolski Recytatorski Konkurs Poezji i Prozy Frankofońskiej im. Jerzego Lisowskiego.

Organizatorami konkursu byli: Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Francuskiej w Warszawie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy.

Patronat honorowy nad Konkursem objęły Ambasada Francji, Ambasada Kanady, Ambasada Maroka, Ambasada Szwajcarii, Ambasada Belgii oraz Starostwo Powiatowe w Nidzicy

Partnerami Konkursu byli: Carrefour Polska, Stalmot & Wolmet Nidzica, Pan Zbigniew Prokopowicz, Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, Fundacja ABCXXI, Pan Aleksander Leszczyński, Instytut Romanistyki Uniwersytetu Francuskiego.

W konkursie wzięło udział 15 uczestników wyłonionych w eliminacjach regionalnych. I tak gościliśmy uczniów m.in. z Katowic, Poznania, Łodzi, Gdyni, Krakowa, Suwałk, Żywca, Aleksandrowa Łódzkiego oraz Nidzicy

Młodzież rywalizowała w trzech kategoriach – szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Uczestników oceniało jury w składzie Xsavier Wasson - attache ds współpracy edukacyjnej Ambasady Francji, Małgorzata Sokołowicz z Instytutu Romanistyki UW oraz Joanna Nojszewska, redaktor działu kultury miesięcznika "Twój Styl".

Po trwających od godziny 10 przesłuchaniach wszyscy uczestnicy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników, które maiło nastąpić podczas koncertu galowego o godz. 15. W międzyczasie dzięki uprzejmości dyrektora Nidzickiego Ośrodka Kultury Pana Pawła Bukowskiego wszyscy goście mogli poznać historię naszego zamku zwiedzając jego zakątki.

Punktualnie o godz. 15.00 w Sali Rycerskiej rozpoczął się Koncert Galowy, który swą obecnością zaszczycili m.in. Starosta Powiatu Nidzickiego Pan Grzegorz Napiwodzki, zastępca Burmistrza Miasta Nidzica Pan Leszek Śpiewak, wicestarosta Powiatu Nidzickiego Pan Lech Brzozowski, Pani Elżbieta Góralska- przewodnicząca Rady Powiatu oraz inni liczni goście.

Po przywitaniu gości wszyscy uczestnicy oraz ich opiekunowie otrzymali od organizatorów upominki za udział i trud włożony w przygotowania do konkursu. Następnie jury zaprezentowało wyniki zmagań:

Szkoła podstawowa
I miejsce — Krystian Papuga
II miejsce — Natan Kpenou
III miejsce — Gaja Odolczyk

I miejsce — Julia Pacholczyk
II miejsce — Jakub Skiba
III miejsce — Klaudia
Dankowska

Liceum
miejsce — Alicja Szkolnik
II miejsce — Weronika Jałbrzykowska
III miejsce — Michalina Krakowiak

Laureaci wszystkich miejsc otrzymali cenne nagrody rzeczowe i zaprezentowali się zgromadzonym gościom w swoje umiejętności językowe i interpretacyjne prozy i poezji frankofońskie.

Koncert Galowy uświetnili swoimi występami z piosenkami w języku francuskim uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy , uczestnicy ostatniej edycji organizowanego od ponad 30 lat przez ZSO Festiwalu Prozy , Poezji i Piosenki Francuskiej.

Wszyscy uczestnicy oraz ich opiekunowie a często również rodzice, którzy przybyli do Nidzicy byli pod wrażeniem zamku i całego Konkursu i już na koncercie galowym deklarowali chęć powrotu do Nidzicy za rok na kolejną edycję Konkursu. Jest więc bardzo duża że kolejna impreza rangi ogólnopolskiej za stałe zagości w Nidzicy