24 maja 2016 r. podczas Powiatowych Dni Rodziny odbył się Piknik zdrowia organizowany w ramach Projektu „Promocja i profilaktyka chorób układu oddechowego dla mieszkańców Powiatu Nidzickiego”. Obecnością swą zaszczyciły nas władze samorządu powiatowego, radni, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, szkół, przedszkoli i wielu innych gości, którym serdecznie dziękujemy za przybycie. Szczególnie cieszyła nas tak liczna obecność najmłodszych uczestników wraz z rodzicami, którzy odwiedzili nasze stoiska i skorzystali z drobnego poczęstunku propagującego zdrowy styl życia (soki, owoce, sałatka) i dobrze się bawili biorąc udział w konkursach, tj.:

1. Konkurs kręcenia kołem Hula Hop.
  2. Wyścigi na nartach biegowych w 2-osobowych obsadach.
  3. Malowanie obrazów ustami.
  4. Jedzenie jabłek wiszących na sznurkach.
  5. Dmuchanie tiulowych chustek (utrzymywanie ich jak najdłużej w powietrzu).
  6. Konkurs plastyczny na najciekawszy plakat o zdrowiu płuc.
  7. Rodzinny konkurs wiedzy o ludzkim ciele.
  8. Konkurs wiedzy o sportach rodzinnych.
  9. Konkurs zwinnościowy – zabawa z krzesełkami.
  10. Konkurs wiedzy o skutkach palenia.

Uczestnicy konkursów otrzymali nagrody i gadżety.

Podczas pikniku wystąpiła również lekarz pulmonolog – Ewa Garbino, która mówiła na temat chorób układu oddechowego, ich znaczenia w codziennym życiu i możliwości, jakie płyną z wzięcia czynnego udziału w naszym programie profilaktycznym.

Rodzinom i gościom czas umilały występy artystów związanych ze Spółdzielnią Socjalną „Nie jesteś sam”. Podziwialiśmy także sztukę walki   Taekwondo oraz sprzęt strażacki prezentowany przez Państwową Straż Pożarną. Dzieci uczestniczyły również w zabawach edukacyjnych i animacjach sportowych propagujących zdrowy, wolny od tytoniu styl życia.

Cieszymy się, że wiele osób skorzystało z okazji zdobycia wiedzy o przyczynach i metodach walki z chorobami układu oddechowego oraz dobrej zabawy i poczęstunku na świeżym powietrzu.

Piknik zdrowia sfinansowany był ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz budżetu państwa w ramach Programu PL13 Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.