22 września obchodzimy Światowy Dzień bez Samochodu, który ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów.

Do międzynarodowej akcji przyłączyli się gimnazjaliści z Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie oraz ich opiekunowie: pani Małgorzata Radzymińska, pani Ewa Pszczółkowska i pan Marcin Pszczółkowski, którzy wybrali się na wycieczkę rowerową do Janowa. Ich wyprawa miała także charakter dydaktyczny, ponieważ odwiedzili interesujące miejsca i wzbogacili swoją wiedzę na temat okolicznych miejscowości. Rowerzyści zwiedzili neobarokowy dworek z XIX wieku w Komorowie oraz podziwiali pomniki przyrody - trzy dęby. Następnie udali się do Janowa, w którym funkcjonuje biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków.

Kolejnym punktem programu był kościół pod wezwaniem świętego Rocha i cmentarz, na którym znajdują się m.in. groby poległych w powstaniu styczniowym. Młodzież obejrzała także drewniany wiatrak na skraju wsi pochodzący z XIX wieku oraz głaz narzutowy zwany "Kucakiem". Uczniowie dowiedzieli się również, że nazwa "Kucak" związana jest z legendą, która głosi, iż diabeł niósł głaz z wielkim trudem, aż wreszcie kucnął i porzucił kamień nieopodal Janowa, nie mogąc dłużej utrzymać ciężaru. Wedle innej wersji kamień przygniótł dźwigającego go diabła.

Po tych ciekawych opowieściach wszyscy bezpiecznie powrócili do szkoły. Byli zmęczeni, ale też zadowoleni, że uczestniczyli w tej proekologicznej kampanii.