Dzięki współpracy z Nidzickim Stowarzyszeniem Mniejszości Niemieckiej oraz Stowarzyszeniem „Niedźwiedzia Łapa” z Mrągowa a przede wszystkim dzięki związkowi zrzeszającym dawnych mieszkańców Prus Wschodnich i Zachodnich zamieszkujących Bawarię udało się zorganizować kolejną wizytę studyjną w głównej mierze wspartej przez Bawarskie Ministerstwo Pracy, Spraw Socjalnych, Rodziny i Integracji dla 22 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Nidzicy i 22 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Mrągowie.

Już od trzech lat, na początku czerwca, uczniowie ZSO wyjeżdżają na tydzień do Bawarii, by poznać walory historyczne, kulturowe tego regionu a przede wszystkim sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się językiem niemieckim w codziennych sytuacjach.

W tym roku uczniowie poznawali północno-zachodnią część Bawarii. Każdego dnia uczniowie mieli zapewnioną usługę przewodnicką i w ten sposób konfrontowani byli z żywą historią poszczególnych miast i obszarów tego regionu.

Zaczynając od miasta nawiązującego do bajki „Królewna Śnieżka” - Lohr am Main młodzież poznała nie tylko powiązanie miasta z bajką ale również zabytkową starówkę i piękny krajobraz między parkiem krajobrazowym zwanym Spessartem i rzeką Main (Men), w który wpleciony został Pałac Myśliwski na wodzie „Mespelbrunn” zamieszkały do czasów dzisiejszych przez rodziny hrabiowskie (uczniowie mieli okazję zobaczyć ten pałac również wewnątrz).

Kolejnym miejscem docelowym był Bamberg, którego starówka znajduje się od 1993 roku na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, które ze swoimi przepięknymi zabytkami na zawsze zostanie w pamięci uczestników wizyty studyjnej jak i również fakt, że wielu potomków mieszkańców miasta Bamberg osiedliło się swojego czasu w Poznaniu. W bamberskiej katedrze znajdują się m.in. rzeźba „Jeździec bamberski”, pierwsza monumentalna statua konna od czasów antyku, grobowiec papieża Klemensa II oraz ołtarz Wita Stwosza. W bliskiej okolicy znajduje się również rosarium usłany dywanami różnorodnych róż.

Coburg, miasto, którego patronem jest św. Maurycy wprowadziło uczniów w historię Marcina Lutra, który w kościele św. Maurycego wygłaszał kazania w 1530 roku zamieszkując na Zamku w Coburgu. W samym centrum miasta natomiast mieści się pałac Ehrenburg oraz malownicza starówka.


W Würzburg młodzież zobaczyła twierdzę Marienberg i zapoznała się ze wielkością zniszczenia miasta podczas II wojny światowej. Duże wrażenie na grupie zrobiła Würzburger Residenz, podziwiając freski Giovanni Batista Tiepolo uświadomili sobie, że technologia 3D to żadna nowość, ponieważ temu włoskiemu artyście udało się już w latach 1752-53 stworzyć dzieło w 3D. Przerwę obiadową uczniowie spędzili w ogrodzie dworskim gdzie zdjęć nie było końca. Nie obyło się też bez krótkiej wizyty przy grobie twórcy średniowiecznych utworów miłosnych Walthera von der Vogelweide. Tego dnia towarzyszyli nam państwo Böld, którzy trzymają pieczę nad całym programem pobytu uczniów z Nidzicy i Mrągowa. Tego dnia przeprowadziliśmy się do schroniska młodzieżowego w Rothenburg ob der Tauber..i jakie było zdziwienie wszystkich uczestników wyjazdu..bowiem baza noclegowa znajdowała się na starówce otoczonej murami obronnymi.

Na zwiedzanie Rothenburg ob der Tauber grupa musiała poczekać jeden dzień, bo priorytetem był Dinskelbühl i chyba nie było ani jednej osoby, która by się nie zakochała w tym jakże nietypowym miasteczku. Nikogo również nie zdziwiło, że to miejsce wybierane jest na sesje ślubne, których byliśmy świadkami. Urokliwa starówka usłana kamieniczkami sprawiła, że z ust uczniów padały słowa: „tu moglibyśmy zamieszkać”. Zamieszkać można by było również w Pałacu Schillingsfürst, który mieliśmy okazję zobaczyć i poznać historię zamieszkującej jego rodziny posiadającej również korzenie polsko-rosyjskie.

Kolejnego dnia młodzież doczekała się bliższego poznania romantycznego Rothenburg ob der Tauber, Żadne inne miasto w Niemczech nie ucieleśnia w tak imponujący sposób ożywionej w kamieniu historii, gdyż to kamienie przemawiają tam: opowiadają o królach i cesarzach, patrycjuszach i dumie wolnych mieszczan. Co roku w Zielone Świątki Rothenburg upamiętnia wielkim przemarszem w historycznych strojach legendę o burmistrzu, który uchronił miasto przed zniszczeniem podczas wojny trzydziestoletniej. Rothenburg uczniom będzie na pewno kojarzyć się ze Świętami Bożego Narodzenia, bo one tam „trwają” całym rokiem dzięki znanemu na całym świecie Niemieckim Muzeum Bożonarodzeniowym Weihnachtsdorf .


Miasto Ansbach, należące do Niemieckiego Szlaku Romantycznego przywitało nas w osobach pani Heidi Bauer jak i dr Jürgena Danowskiego, którzy odkryli przed nami to urokliwe miasto z bogatą historią nawiązującą do Hołdu Pruskiego ale i odkryli przed nami smak „Currywurst”, jaka jest serwowana w jadłodajni Rządu Środkowej Frankonii. Grupa została również zaproszona przez „Brücken Center” na krótkie zwiedzanie a następnie każdy z uczniów otrzymał bon podarunkowy, który mógł zrealizować w tym centrum handlowym.

Uczestnikami wyjazdu studyjnego byli uczniowie uczący się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w gimnazjum i uczniowie gimnazjum i pierwszych klas licealnych uczących się języka niemieckiego jako języka obcego, którzy w tym roku szkolnym osiągnęli wysokie wyniki w nauce z języka niemieckiego. Koordynatorami oraz opiekunami tego projektu z ramienia ZSO w Nidzicy są Sabina Wylengowska oraz Krzysztof Łasiewicki.

W roku szkolnym 2017/2018 uczniów ZSO będzie czekała kolejna wizyta studyjna do Bawarii, wtedy uczniowie poznają kolejny region tego kraju związkowego.