W dniu 15 grudnia 2017 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczysta Gala podsumowująca Konkurs „Świadectwa Przeszłości – Jak historia Polski wpłynęła na losy mojej rodziny?”, w ramach projektu „Niepodległa Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości”, wspólnego programu Wojewody Warmińsko – Mazurskiego p. Artura Chojeckiego, Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty p. Krzysztofa Marka Nowackiego, Ośrodka Badań Naukowych dr Jerzego Kiełbika i Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karola Sacewicza. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży, gdyż Kapituła oceniła 132 prace, które były na wysokim poziomie.

Martyna Jakubowska uczennica kl. IV Technikum Żywienia i Usług w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie zdobyła wyróżnienie w kategorii szkół średnich oraz specjalną nagrodę Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie.

Opiekunem uczennicy była p. Elżbieta Jabłonowska nauczycielka historii w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie.