To już jest tradycją, że corocznie uczniowie naszej szkoły mogą skorzystać z atrakcyjnego wyjazdu na ponad tydzień do Niemiec a dokładnie do Bawarii.

Sam udział dla uczniów jest praktycznie bezpłatny, dlatego cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów ZSO. W tym roku mimo wielkich nerwów tuż przed wyjazdem udało się dopiąć wszystko na ostatni guzik i 4 czerwca  dwudziestodwuosobowa grupa uczniów udała się w wymarzoną podróż do Bawarii.

Miejsce pierwszego etapu pobytu był Burg Rothenfels (nie co dzień mieszka się w zamku), kolejnym miejscem docelowym było Tannenlohe ukryte wśród rezerwatu przyrody Waldnaabtal.

Z tych niesamowitych miejsc codziennie uczniowie udawali się na lekcje - ale nie takie w szkole przy tablicy, lecz na żywo poznając historię regionów, miast, poznając walory przyrodnicze, kulturowe jak i geograficzne czy kulinarne doskonaląc swoją znajomość języka niemieckiego w codziennych sytuacjach. Nie sposób wymienić wszystkiego, co uczniowie mieli okazję zobaczyć – twierdzę Marienberg, Rezydencję Würzburg wraz z otaczającym ją parkiem, grób Walthera von der Vogelweide (to uczniowie zobaczyli już pierwszego dnia).

W kolejnych dniach zagościliśmy do Rothenburg ob der Tauber– miasteczko, w którym ma się wrażenie czas się zatrzymał, ponieważ całym rokiem tam jest Boże Narodzenie, Bamberg oraz pałac Seehof, miasto Coburg pod bacznym okiem przewodniczki rodem z Malezji, która swoją osobą potrafiła porwać młodzież w podróż do przeszłości.

 Nie obyło się również bez wizyty w Norymberdze by sprawdzić  jak smakują słynne pierniki czy podróż do Regensburga połączonego z wizytą w nietypowym miejscu, który można by nazwać kawałkiem Grecji w Niemczech, słynnym Walhalla jak i rejsem po Dunaju, który był niespodzianką dla uczestników.


To był zasłużony czas dla młodzieży, która mogła poczuć trochę wcześniej smak słonecznych wakacji – a Bawarii nie mówimy żegnaj - mówimy do zobaczenia w przyszłym roku. Opiekunami wyjazdów studyjnych na Bawarię są p. Sabina Wylengowska oraz p. Krzysztof Łasiewicki.

https://www.youtube.com/watch?v=vFx_CHNQ1l0

https://www.youtube.com/watch?v=-e7kTgpYb2M&feature=youtu.be

Projekt sfinansowany ze środków bawarskiego Ministerstwa ds. Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poprzez Haus des Deutschen Ostens przy współudziale Landsmannschaft der Ost- und Westpreußen, Landesgruppe Bayern.