Bez nazwy

W listopadzie oraz w styczniu miały miejsce kolejne odsłony projektów Erasmus+: FITS oraz ELS, których koordynatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących.

Tytuł listopadowego spotkania sportowego projektu FITS w bułgarskiej Wracie, to: Let's Dance! Uczniowie Nidzickiego “dołka” wraz z młodzieżą z krajów partnerskich, Słowacji i Bułgarii, uczyli się cheerleadingu, a także elementów tańca współczesnego i zumby. Zajęcia prowadzone były pod okiem profesjonalistów w lokalnym Centrum Tańca. Oprócz codziennych zajęć tanecznych, uczniowie poznawali historię tańca, a także historię I kulturę bułgarskiego partnera. Tak, więc, brali udział, min w wycieczkach z przewodnikiem po Regionalnym Historycznym Muzeum Wracy; zwiedzili stolicę kraju, Sofię, a w niej jeden z największych kościołów – Sobór Świętego Aleksandra Newskiego, najstarszy budynek w Sofi – Rotundę Świętego Jerzego, Teatr Narodowy Ivana Vazova i wiele innych ciekawych miejsc. Dodatkowo, jako że projekt FITS ma pomagać w eliminacji wykluczenia społecznego uczniów, nauczyciele mieli okazję odwiedzić Lokalne Centrum Rehabilitacji, poznać jego pracowników I codzienne funkcjonowanie. Przedostatniego popołudnia, tuż po warsztatach tanecznych, uczestnicy spotkania udali się do Jaskini Lodowej, niezwykle malowniczej groty położonej w północno-zachodniej części Gór Bałkańskich, około 15 km od miasta Wraca. Jaskinia ta zaoferowała gościom 320 metrowa trasę turystyczna, a także, z uwagi na doskonałą akustykę i niezwykły lodowy wystrój, Pokaz Muzyki, Światła i Wody. 

Ostatniego dnia wszyscy uczniowie projektowi zaprezentowali nauczycielom i zaproszonym gościom, min lokalnym władzom, czego nauczyli się przez ostatni tydzień. Ich układ taneczny z elementami zarówno tańca współczesnego, jak i, przede wszystkim, cheerleadingu, zebrał owacje na stojąco!!

W styczniu natomiast Nidziccy uczestnicy projektu ELS spotkali się z młodzieżą ze szkół partnerskich: Grecji, Włoch, Litwy oraz Słowacji, w Słowackiej Żylinie. Jako że projekt ELS zakłada nauczanie i rozwijanie podstawowych umiejętności życiowych, tytuł tego spotkania projektowego brzmiał: Bankowość i zarządzanie budżetem domowym. Pierwszego dnia pan Tomas Hanus, doradca finansowy i prezes firmy NRF, zajmującej się zarządzaniem i doradztwem finansowym, poprowadził seminarium, w którym przedstawił różne typy narzędzi finansowych oraz omówił ich wady i zalety. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których w mieszanych, międzynarodowych grupach wdrażali poznane właśnie informacje w życie, obliczając między innymi stawki oprocentowania różnego rodzaju produktów finansowych banków z wielu krajów. Następnie uczestnicy projektu z poszczególnych państw zaprezentowali wszystkim wybrane aspekty ekonomii swojego kraju, po czym młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach, podczas których użyli świeżo uzyskanej wiedzy do porównywania ze sobą różnych elementów tego zagadnienia. Drugiego dnia uczestnicy spotkania z samego rana ruszyli na całodzienną wycieczkę do stolicy naszych gospodarzy, Bratysławy. Odwiedzili tam Narodowy Bank Słowacji (Národná Banka Slovenska), gdzie zobaczyli jak wyrabiane są banknoty €, usłyszeli historię Strefy Euro oraz dowiedzieli się, czym jest Europejski Bank Centralny. Następnie zwiedzili wraz z przewodnikiem Stare Miasto, Zamek w Bratysławie, średniowieczne mury obronne oraz rynek główny. Kolejny dzień pobytu w Żylinie rozpoczął się wykładem prowadzonym pana Tomasa Hanus, w trakcie którego, przedstawił on uczniom sposoby skutecznego i racjonalnego planowania domowego budżetu oraz możliwości oszczędzania. Następnie uczniowie wykorzystali tę wiedzę w praktyce podczas dwóch warsztatów – w trakcie pierwszego planowali swój przyszły domowy i osobisty budżet, w trakcie drugiego musieli doradzić fikcyjnej osobie jak najskuteczniej zaplanować jej finansowe decyzje. Uczniowie używali do swoich zadań aplikacji mobilnych Padlet i tabletów. Przedostatni dzień spotkania uczestnicy spędzili na poznawaniu kulturowego i historycznego dziedzictwa naszego Słowackiego gospodarza. Dzień rozpoczął się od wycieczki do pięknie położonego miasta Kremnica i zwiedzania Mennicy Kremnica – historycznego ośrodka wydobycia złota na Słowacji i słowackiego mennictwa, który istnieje i działa nieprzerwanie od blisko 700 lat. Na miejscu zaprezentowano proces wytwarzania monet dawniej i dziś. Następnie uczestnicy spotkania pojechali do obiektu z listy światowego dziedzictwa UNESCO - miejscowości Banská Štiavnica, która należy do najstarszych i najbardziej znaczących miast górniczych w Europie i jest. Tam wraz z przewodnikiem zwiedzano historyczną część miasta, a także kopalnię złota i srebra. Ostatni dzień poświęcono podsumowaniu zdobytej wiedzy oraz ceremonii pożegnalnej i rozdania certyfikatów.

Kolejne spotkania projektowe ELS i FITS odbędą się w naszej Nidzicy. W marcu przyjedzie do nas młodzież z Bułgarii i Słowacji być uczyć się gry w rugby pod nadzorem Rugby Team z Olsztyna, a w kwietniu młodzież z krajów partnerskich projektu ELS będzie uczyć się min. radzenia sobie ze stresem, asertywności, a także dobrych manier!