W dniu 5 kwietnia 2019r. uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pojechali pokazać swoje umiejętności gastronomiczne na Warmińsko-Mazurskim Kongresie Zawodowym, który odbył się w Olsztyńskim Parku Naukowo – Technologicznym. Organizatorem kongresu byli Wojewoda Warmińsko-Mazurski i Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, a współorganizatorem Ministerstwo Edukacji Narodowej. Kongres odbył się przy współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Centralną Komisją Egzaminacyjną i Centrum Informatycznym Edukacji.

Uczniowie pokazali carving - sztukę rzeźbienia w owocach i warzywach. Tą techniką przygotowali dwa bukiety warzywnych kwiatów. Przygotowali również tartinki – pyszne przekąski i mini kanapki. Nad pracą uczniów czuwały p. A. Żebrowska i p. K. Dębska. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.

W Olsztynie była również p. K. Mazur dyrektor szkoły, która miała okazję uczestniczyć w konferencji z Pracodawcami oraz środowiskiem związanym z kształceniem branżowym.

Samorząd Uczniowski