Wizyty studyjne uczniów ZSO w czerwcu to już tradycja. Corocznie od pięciu lat 22 grupa uczniów wraz z 2 opiekunami wyjeżdża do najbardziej bogatego kulturowo i historycznie regionu Niemiec, by poznawać jego walory oraz ćwiczyć posługiwanie się językiem niemieckim.

10 dni intensywnego zwiedzania, poznawania nie tylko historii tego regionu ale i wspólnej historii niemiecko-polskiej ale również poznawanie dań regionalnych.

Wyjazd organizowany jest od pięciu lat wraz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie.
W tym roku uczniowie mieli okazję zobaczyć barokowy Pałac Zakonu Krzyżackiego w Ellingen jak i zapoznać się z historią Albrechta von Brandenburch-Ansbach, który był ostatnim Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego. Pojechać do Bawarii i nie zobaczyć Zamku Neuschwanstein?? W Tym roku spełniło się marzenie uczniów o tym miejscu, ponieważ drugiego dnia pobytu autokar zawiózł ich w to przepiękne miejsce by pokonując pieszo drogę wąwozem wejść most między skałami, z którego rozpościera się bezpośrednio widok na zamek Neuschwanstein, który tak zainspirował Walta Disneya, że wykorzystał on go do czołówki swoich filmów. Jednak to miejsce to nie tylko ten zamek, którego wybudowanie zlecił Ludwig II, ale również zamek Hohenschwangau, w którym się ten władca urodził u podnóża którego znajduje się przepiękne jezioro Alpsee, wokół którego uczniowie mieli okazję się przespacerować. Kilka kilometrów dalej znajduje się kościół, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Wieskirche, który również zwiedziła młodzież biorąca udział w wyjeździe.

Kolejne dni to zwiedzanie Dinkelsbühl i zamek Schillingsführst, Augsburg z przepiękną złotą salą w gmachu ratusza. Norymberga -miasto, którym tak zachwycał się Stanisław Wyspiański - patron nidzickiego ogólniaka i Monachium to kolejne znane miasta tego regionu, które znalazły się w programie wyjazdu. Będąc w Ratyzbonie młodzież mogła poza zwiedzaniem miasta przez chwilę poczuć się jakby była w Grecji, a to za sprawą Walhalla - majestatycznej budowli, w której znajdują się popiersia sławnych Niemców z różnych dziedzin życia – m.in. literatury, muzyki, sławni władcy. Niespodzianką tego dnia był również rejs statkiem po Dunaju. W Monachium – zwiedzanie z autokaru najważniejszych miejsc tego miasta jak i zwiedzanie piesze starówki. Tego dnia obchodzone były 861 urodziny miasta, gdzie na starówce odbywały się różnego rodzaju festyny, targi rzemiosła. Jak Monachium to również spotkanie z absolwentką nidzickiego „dołka” – Natalią Morzyc. Jest takie średniowieczne miasteczko w Bawarii, w którym całym rokiem jest Boże Narodzenie – Rothenburg ob der Taube, które skradło serca uczniów nidzickiego ZSO, przepiękne stare miasto, w którym czas się zatrzymał. Ostatni dzień grupa spędziła w mieście Landshut, które wiele osób kojarzy sobie z weselem księżniczki Jadwigi Jagiellonki z księciem bawarskim Jerzym Bogatym w 1475 roku a mało kto wie, że znajduje się tam najwyższa na świecie wieża kościelna zbudowana tylko z cegieł. Oczywiście mieszkając w schronisku młodzieżowym Donauwöhrt uczniowie poznali również to urocze małe miasteczko. Niestety czas w Bawarii dobiegł końca i uczniowie po ok. 16 godzinach spędzonych w autokarze wrócili do Nidzicy.

Wyjazdami studyjnymi do Bawarii od 5 lat koordynują Sabina Wylengowska oraz Krzysztof Łasiewicki, nauczyciele ZSO.