W dniu dzisiejszym, 24 maja, odbyło się uroczyste otwarcie budowy nowego dworca w Nidzicy, w którym uczestniczyło wielu zaproszonych gości, m. in. Poseł na Sejm RP Iwona Arent, Poseł na Sejm RP Jerzy Gosiewski, Dyrektor Biura Wojewody Agnieszka Warakomska-Poczobutt, radny Sejmiku Woj. Warmińsko-Mazurskiego Patryk Kozłowski, Starosta Nidzicki Marcin Paliński, Wicestarosta Paweł Przybyłek, przewodniczący Rady Powiatu Amdrzej Bróździński, Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala, przedstawiciele PKP oraz lokalnych mediów.

Obiekt powstanie formule Innowacyjnych Dworców Systemowych - autorskiego projektu PKP S.A. Nowoczesny budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami. Zakończenie budowy jest planowane na połowę 2020 roku.

Prace obejmą zarówno gruntowną przebudowę dworca kolejowego, jak i odnowienie przestrzeni wokół dworca. Na dworcu oprócz poczekalni i toalet znajdą się także pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe oraz punkt biblioteczny. Budynek dworca zostanie wyposażony w monitoring, system alarmowy i tablice informacji dynamicznej o rozkładzie jazdy pociągów. Dworzec będzie otoczony zielenią, a jednym z ciekawych rozwiązań architektonicznych będzie wieża zegarowa.

Dworzec w Nidzicy zostanie zmodernizowany dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość inwestycji to niemal 17 mln zł. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest firma A-Projekt Sp. z o.o.

zdjęcia: Przemysław Burdyński - Wydział Oświaty, Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego